Резервне копіювання – це не просто створення копій файлів, це гарантія безпеки та збереження вашої інформації. Уявіть, що ви втратили всі свої дані через технічну помилку, вірусну атаку або випадкове видалення, а ще гірше через ворожу атаку країни-агресора. Щоб уникнути повної втрати даних, необхідно мати надійну систему резервного копіювання.
Сьогодні ми поговоримо не просто про резервне копіювання, а розглянемо два основних типи бекапів: холодні та гарячі. Ми вирішили зробити це у новому форматі – інтерв’ю з експертом, та попросили допомоги у технічного директора Hostpark Олександра Сахошко. Він розкаже, в чому полягають відмінності між цими типами бекапів, які їхні переваги та недоліки, а також як правильно їх використовувати.
Олександр має багаторічний досвід роботи в сфері інформаційних технологій і знає все про резервне копіювання. Він поділиться з нами своїми знаннями та дасть практичні поради, які допоможуть вам захистити ваші дані.
Вітаю всіх! Якщо дуже коротко, то це програмно-апаратний комплекс, який дозволяє доволі швидко відновити працездатність сервера, або всієї інфраструктури до моменту, коли були створені останні резервні копії.
Холодними бекапами називають такі резервні копії, до яких звертаються дуже рідко. Гарячі, в свою чергу, найчастіше роблять для убезпечення себе та бізнесу від неочікуваних ситуацій з втратою даних. Холодні бекапи краще використовувати для зберігання даних, які дуже рідко змінюються, наприклад, сховище медіафайлів. А от гаряче бекапування – ідеальний варіант для серверів з БД, документами та навантаженого робочого середовища.
Давайте розпочнемо з “холодного” типу. Найбільша перевага полягає у дуже довгому часі зберігання резервних копій, так як вони не знаходяться у мережевому сховищі після створення. Такі копії зберігаються на окремих носіях, жорстких дисках або плівці, і можуть бути перенесені в більш надійне та безпечне місце. Стосовно “гарячих” бекапів можу сказати, що їх основна перевага – це оперативний доступ до даних, у разі необхідності їх відновлення. Це дозволяє дуже швидко відновити роботу сервера станом на той час, який бекап було обрано. Саме це дозволяє виявити уражену зловмисним ПЗ копію та виключити її з переліку. Недоліками “холодного” бекапування можуть бути такі моменти – відносно довгий час для відновлення серверів та/або даних, відсутність гнучкого вибору копії для відновлення, може потребувати місця для зберігання носіїв бекапів. Слабкою стороною “гарячих” бекапів є момент залежності від сховища, яке, за умови виходу з ладу, може знищити всі резервні копії в наявності. Тому, для забезпечення надійності таких сховищ використовують методи резервування по типу RAID-масивів та спеціалізованих типів мережевих сховищ.
Як я вже казав раніше, холодні бекапи краше використовувати для зберігання статичних або рідко змінюваних даних (мультимедіа, документація, тощо). Гарячі бекапи ідеально підходять для середовища підвищеного ризику, по типу БД, середовищ розробки та робочих станцій користувачів.
В більшості випадків ми використовуємо саме “гарячі” бекапи. Це обумовлено тим, що у нас постійно та активно проходять зміни у наявних даних – пошта, бухгалтерія та ще багато дрібних об’ємів даних, які вносяться в наші реєстри щоденно та щогодинно. Нам дуже важливо мати змогу швидко “стати на рельси” після можливого виходу з ладу якогось технологічного сервера. “Холодні” бекапи використовуються не так часто, в основному для зберігання конфігурацій наших технологічних серверів та деяких даних. Певна кількість наших клієнтів також користується “холодними” бекапами для власних задач.
Це залежить від багатьох факторів. Єдине, що я скажу зі 100% впевненістю – бекапи треба робити і мати декілька варіантів для відновлення. Завдяки тому, що ми маємо багато точок відновлення з бекапу, можливо відновитись до того моменту, поки сервер працював стабільно.
МИ радимо те, чим самі користуємось, а саме Veeam Backup & Replication. Ізольоване середовище, великий вибір типів сховищ, гручке налаштування бекапування і можливість відновлення якогось окремого файла. Хочу додати ще одну перевагу – цей програмний комплекс чудово інтегрується із хмарними середовищами, як-то VMware Cloud. Дуже зручно.
Найчастіше? Мені здається, що це може бути відсутність розуміння різниці між снепшотами (snapshot) та бекапами. Неможливо відновити сервер зі снепшоту у разі пошкодження самого сервера. Снепшот дозволяє повернутись назад до моменту його створення. Друга помилка – нерегулярні бекапи. Інформація теж має свій строк актуальності і її треба оновлювати разом з бекапами. Одна з найсмішніших помилок – це тримання бекапів важливої інформації на тому самому сервері.
Поради найпростіші – регулярні бекапи на надійних сховищах з доступом до кінцевих серверів. Під надійними сховищами я маю на увазі ті, які ізольовані від зовнішнього світу, мають апаратне резервування носіїв (RAID5/6, як мінімум, краще спеціалізовані мережеві сховища) та ПЗ для керування завданнями по створенню резервних копій.
Як це було сказано раніше, ми використовуємо продукти компанії Veeam. Переваги та гнучкість дозволяють нам реалізувати майже будь-яку задачу, що відноситься до резервного копіювання.
Не хочу мати вигляд параноїка, але, недостатньо… особливо у наш час, коли інформація цінніше за будь-яку дорогоцінність. Зберігайте свої “золоті документи” у надійному місці, краще у декількох.
Дякуємо Олександру за змістовні відповіді! А якщо у вас виникли додаткові питання ви можете задати їх за телефоном 096 785 0101. Наші менеджери, а може й сам Олександр, з радістю вас проконсультують!
Відгуки
Спитайте нас і наші менеджери зв’яжуться з Вами в найближчий час.